Euroregion Praděd
Regionální fórum cestovního ruchu Euroregionu Praděd
je otevřené a dobrovolné sdružení právnických a fyzických osob pečující o dynamický a dobře koordinovaný rozvoj cestovního ruchu v Jeseníkách. Plní funkci destinační společnosti Jeseníky – východ. Destinační management při řízení rozvoje cestovního ruchu v TO intenzivně uplatňuje systém efektivní Koordinace, Kooperace a Komunikace s partnery v TO.
Završením několikaletých snah orgánů samosprávy a vojvodství a upevněním již formálně několik let trvající vzájemné spolupráce samospráv, škol, kulturních středisek, sportovních klubů a jiných společenských organizací bylo podepsání Rámcové dohody o vzniku česko – polského euroregionu dne 2. července 1997 v Jeseníku. Euroregion Praděd, dobrovolné sdružení českých a polských spolků a svazků měst a obcí, které se nacházejí na území okresů Bruntál a Jeseník v České Republice a na území Opolského Slezska (vojvodství Opole) v Polské republice, byl pojmenován po nejvyšší hoře Jeseníků – Pradědu (1492 m.n.m.). Na české straně se do euroregionu začlenilo 60 obcí ze sdružení obcí jesenicka, bruntálska, osoblažska, rýmařovska a okolí Vrbna pod Pradědem.
Za účelem zintenzivnění spolupráce polské části euroregionu bylo dne 7. ledna 2000 založeno Sdružení polských obcí Euroregionu Praděd, které sdružuje tyto obce: Biała, Głogówek, Głuchołazy, Korfantów, Krapkowice, Lubrza, Łambinowice, Nysa, Olszanka, Paczków, Pakosławice, Prószków, Prudnik, Strzeleczki, Walce a Zdzieszowice. Sdružení bylo registrováno u Okresního soudu v Opoli a má právní subjektivitu.V současné době se na polské straně Euroregionu Praděd nachází 39 obcí a 5 powiatů.
Česká strana Euroregionu Praděd působí na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Sdružuje 67 obcí a 5 přidružených členů. Jedním z přidružených členů je Olomoucký kraj, který činnost euroregionu dlouhodobě a stabilně podporuje.