Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko

Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko

Lenka Durďáková vložila člena 14.12.2021 06:13
Svárov 1080, 755 01 Vsetín, Okres Vsetín, Zlínský kraj, Česko

Valašsko má mnoho tváří a nezaměnitelné kouzlo. Kdo tento rázovitý kraj pozná, zamiluje si ho a rád se sem vrací. Za nádhernou přírodou a množstvím příležitostí k rekreačnímu i adrenalinovému sportování, ale i za četnými pamětihodnostmi, kulturními i gastronomickými zážitky. Valašsko má co nabídnout, stačí se přesvědčit. Pro lepší poznání oblasti Valašska jsme pro Vás připravili zimní i letní aktivity, stačí si jen vybrat a užít si Valašsko s rodinou nebo přáteli.

Dobrovolný svazek obcí Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko (dále jen „SOMV") se nachází v severní části Zlínském kraje. Z celkového počtu 53 členských obcí spadá 49 obcí do okresu Vsetín a 4 obce do severovýchodní části okresu Zlín. Na severu sousedí SOMV s krajem Olomouckým a Moravskoslezským a na jihovýchodě se Slovenskou republikou.

Na území SOMV se rozprostírají Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy, Vsetínské vrchy a Vizovická vrchovina a více než polovina území je zalesněná. Většinu oblasti odvodňuje řeka Bečva, kterou na horním toku tvoří Vsetínská a Rožnovská Bečva. Jejich povodí až po soutok u Valašského Meziříčí je vyhlášeno jako oblast přirozené akumulace vod. Na části území SOMV se rozkládá chráněná krajinná oblast Beskydy s původními pralesovitými porosty a výskytem vzácných karpatských druhů živočichů a rostlin. Podnebí je ovlivňováno velkou členitostí terénu a nachází se zde oblast mírně teplá a chladná. Horské louky a pastviny umožňuji specifické formy zemědělství. Oblast je chudá na nerostné bohatství.

Území SOMV je atraktivní turistickou oblastí nazývanou Valašsko, která nabízí krásnou přírodu, unikátní historické a kulturní památky a možnosti aktivního sportovního vyžití po celý rok – turistiku, cykloturistiku a lyžování. Označení Valašsko má svůj původ v jižním Rumunsku, odkud Valaši přišli a přinesli s sebou salašnickou tradici pastevectví koz a především ovcí.