Kraj blanických rytířů, z.s.

Kraj blanických rytířů, z.s.

Lenka Durďáková vložila člena 14.12.2021 07:58
Pláteníkova 264, 25801 Vlašim, Okres Benešov, Středočeský kraj, Česká republika

Kraj blanických rytířů, z.s. plní od srpna 2018 funkci organizace destinačního managementu. Poslání destinačního managementu vykonává na území certifikované turistické oblasti Kraj blanických rytířů.

Projekt Kraj blanických rytířů vznikl v roce 2005 jako vyjádření ochoty spolupráce obcí a neziskového sektoru na Podblanicku. V roce 2014 vznikl certifikovaný národní geopark Kraj blanických rytířů. V roce 2018 byl založen Kraj blanických rytířů, z.s., který převzal od národního geoparku Kraj blanických rytířů záležitosti spojené s oblastí udržitelného cestovního ruchu. V listopadu roku 2019 se Kraj blanických rytířů stal certifikovanou oblastní turistickou destinací.

Turistická destinace Kraj blanických rytířů leží v jihovýchodní části Středočeského kraje v regionu tradičně označovaném jako Podblanicko. „Srdce“ destinace tvoří nejmenší chráněná krajinná oblast v ČR – CHKO Blaník. Destinace je vymezena oblastmi (subregiony) Vlašimsko (Podblanicko), Voticko (Česká Sibiř), Zruč nad Sázavou a okolí a Dolnokralovicko

Severojižní osou území je tok řeky Blanice. Ta zároveň tvoří dno tzv. Blanické brázdy, s nejvyšším vrchem Blaník (638 m n. m.), který je turistickou, přírodní a kulturní dominantou turistické destinace. Dle geomorfologického uspořádání oblast spadá do Českomoravské subprovincie. Území destinace se nachází na těchto geomorfologických jednotkách: Středočeská pahorkatina (Benešovská pahorkatina, Vlašimská pahorkatina) a Českomoravská vrchovina (Křemešnická vrchovina). Přes charakter pahorkatiny až vrchoviny je v regionu jen málo míst, která se hodí pro sjezdové lyžování. Pokud existují, pak v případě sněhu mají primárně lokální funkci.